آکادمی علوم اجتماعی چین در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرد رشد اقتصادی این کشور سال آینده به بیش از 8.2 درصد خواهد رسید

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز ، رشد اقتصادی چین تا پایان سال 2012 میلادی نیز به کمتر از 7.7 درصد می رسد. بر اساس این گزارش آکادمی علوم اجتماعی چین نسبت به شرایط بی ثبات و نگران کننده اقتصادی جهان هشدار داد و افزود: ادامه بحران مالی و بدهی منطقه یورو و مشکلات اقتصادی آمریکا تاثیر منفی زیادی بر عملکرد اقتصادی چین داشته است و دولت چین باید با اجرای سیاستهای مناسب پولی و مالی با چالشهای اقتصادی مقابله کند.

بر این اساس دولت چین هنوز هیچ گونه پیش بینی رسمی نسبت به رشد اقتصادی این کشور در سال 2013 میلادی منتشر نکرده است.

این آکادمی در ادامه بر اجرای اصلاحات ساختاری در نظام مالیاتی چین تاکید کرده است.

بر اساس این گزارش بخش مسکن چین و شرکتهای بزرگ دولتی این کشور نیز نیازمند اجرای اصلاحات اساسی هستند. افزایش مجدد شاخص تولیدات صنعتی چین در ماه نوامبر موجب افزایش امیدواری ها نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی این کشور شده است.

رشد اقتصادی چین در سه ماه سوم امسال به کمتر از 7.4 درصد رسیده است که این پایین ترین رقم از سال 1999 میلادی به شمار می رود.

پیش بینی می شود نرخ تورم چین نیز سال آینده به 3 درصد برسد و میزان صادرات این کشور با رشد 10 درصدی و واردات نیز با رشد 13.7 درصدی روبرو شود . مدل و الگوی رشد اقتصادی چین در سه دهه گذشته بر مبنای سرمایه‌گذاری و صادرات بوده است، ولی به اعتقاد کارشناسان اقتصادی چین دیگر نمی‌تواند با تکیه بر الگوها و مدل‌های رشد اقتصادی گذشته به روند رو به رشد خود ادامه دهد.چین باید به جای تمرکز بر صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی به فکر رشد و افزایش تقاضا و مصرف داخلی باشد.

موسسه تحقیقاتی کاپیتال اکونومیکس نیز پیش‌بینی کرد، رشد اقتصادی چین تا 10سال آینده بین 7 تا 8 درصد خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی کرد، رشد اقتصادی چین امسال به کمتر از 8 درصد خواهد رسید که این پایین‌ترین رقم از دهه 1990 میلادی خواهد بود.

بر این اساس رشد اقتصادی چین در سال 2014 میلادی نیز به 8.5 درصد خواهد رسید. رئیس کمیسیون توسعه و اصلاحات اقتصادی چین نیز تاکید کرد، روند نزولی رشد اقتصادی این کشور به پایان رسیده است و چین می‌تواند به هدف رشد اقتصادی 7.5 درصدی در سال 2012 دست یابد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.