اطلاعات جامع در خصوص سهام عدالت

به گزارش ایبفون موضوع واگذاری سهام عدالت به مردم در دولت احمدی نژاد شروع شد و در طی سال های گذشته دولت گروه های مختلفی را دایره مشمولین این طرح افزود تا اینکه تعداد مشمولان سهام عدالت به 49 میلیون و 132 هزار نفر رسید.

دریافت سود سهام عدالت :

برای دریافت سود سهام عدالت این که مشمولان، سهامدار سهام عدالت باشند کافی نیست و باید هر فرد شماره شبای حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کند.

مشمولان سهام عدالت که پس از ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه این سهام با مشکلاتی از جمله بسته شدن یا تغییر یافتن حساب بانکی و غیر معتبر شدن شماره شبا تایید شده قبلی شان مواجه شده اند، نباید در این زمینه نگران باشند و در آینده اجازه دسترسی به سامانه سهام عدالت برای تغییر شماره شبا بانکی و ثبت شماره شبا جدید به آنان داده خواهد شد.

دلایل عدم تائید شماره شبا بانکی برخی مشمولان سهام عدالت: 
“مسدود و راکد بودن حساب بانکی مشمولان” و “عدم درج شبا بانکی به نام شخص مشمول” دو دلیل اصلی عدم تایید شبای حساب بانکی دارندگان سهام عدالت است.

 

مرحله اول: مشاهده صورتحساب و صدور قبض
مرحله دوم: ورود و ثبت شماره شبا بانکی

توصیه های کلی:

1)  ورود به سامانه سهام عدالت و کار با آن توسط مشمولین سهام عدالت مستلزم کسب راهنمایی اولیه می باشد. از مشمولین عزیز درخواست می شود قبل از شروع کار با این سامانه، راهنمای آن را با دقت مطالعه و طبق آن اقدام کنند تا استفاده از خدمات سامانه برای آنان سریع و نتیجه بخش شود.

2) سامانه سهام عدالت با بانک اسامی و اطلاعات مشمولان سهام عدالت مرتبط بوده و خدمات آن عبارت است از:

 ” اعلام مشمول بودن یا نبودن هر فرد در طرح سهام عدالت “.
 ” اعلام وضعیت متوفی بودن مشمول “.
 ” صدور صورت وضعیت تسویه اقساط “.
 ” صدور قبض پرداخت مانده ارزش تسویه نشده سهام عدالت “.
 ” شماره شبا بانکی مشمول و ثبت دریافت “.

3)  استفاده از سامانه سهام عدالت مشروط به ورود کد ملی و برخی مشخصات هویتی در سامانه است و ضرورت دارد این اطلاعات توسط شخص مشمول یا ولی، قیم و یا وکیل قانونی وی با دقت وارد سامانه خصوصی یا اطلاع رسانی سازمان ارسال پیامکجهت در دسترسشود. همچنین، درج شماره تلفن همراه سازی الزامی است.

4) کلیه مشمولین که در دوره ده ساله اجرای طرح سهام عدالت از ابتدای سال 1385 تا پایان سال 1394 ثبت نام شده قطعی در تعاونی های سهام عدالت شهرستان ها بوده اند، می توانند از طریق این سامانه، ضمن اطلاع از مشمول بودن،صورت وضعیت تسویه اقساط  خود را مشاهده یا از آن نسخه چاپی تهیه کسب  کنند.

5) مشخصات هویتی کلیه مشمولین سهام عدالت تا دی ماه سال 1395 از طریق سازمان ثبت احوال کشور اخذ و به روز رسانی شده و ملاک اعلام وضعیت مشمولین ارایه صورت وضعیت تسویه اقساط و سایر خدمات این سامانه می باشد.

6)  در خصوص مشمولینی که طبق اطلاعات اخذ شده تا دی ماه سال 1395 از سازمان ثبت احوال کشور، جز فوت شدگان  تعیین شده اند، متعاقبا از طریقه سامانه عدالت اطلاع رسانی خواهد شد. مشمولانی که در صورت وضعیت خود از تخفیف برخوردارند، فاقد قبض پرداخت هستند و اکیدا نیز نباید هیچ وجهی به حساب دولت واریز نمایند.

7)  مشمولین سهام عدالت می توانند ازتاریخ 1395/12/17 تا پایان شهریور ماه سال 1396 پس از مشاهده صورت
وضعیت تسویه اقساط خود، در خصوص باقی مانده ارزش سهام که به طور کامل تسویه نشده، نسبت به مبالغی که تمایل به پرداخت داشته و آن را در سامانه تعیین می کنند، یک قبض پرداخت دارای شناسه واریز از سامانه دریافت نمایند.

8) پرداخت های مشمولین فقط از طریق بانک ملی ایران صورت خواهد گرفت و مشمولین می توانند مبلغ مدنظر خود را با استفاده از شناسه پرداخت و معادل مبلغ درج شده در قبض پرداخت که از سامانه دریافت می نمایندپرداخت نمایند.

پرداخت هرگونه وجه درخصوص سهام عدالت به جز از طریق بانک ملی ایران غیرقانونی است و تقاضا می شود مشمولین محترم به طور اکید از پرداخت پول به هر روش دیگر اجتناب نمایند.

9) مشمولین سهام عدالت می توانند از تاریخ 1396/1/30 و در اجرای مرحله دوم طرح ساماندهی سهام عدالت با مراجعه به سامانه نسبت به ورود و ثبت شماره شبا بانکی که حساب بانکی مرتبط به آن قابلیت واریز وجه به آن حساب را داشته باشد، اقدام نمایند. هر نفر مشمول سهام عدالت باید انحصارا شبا بانکی به نام خود را در سامانه درج کند و امکان ثبت و تایید شماره شبا بانکی مربوط به ولی مشمول یا وکیل و قیم و یا هر فرد دیگری وجود ندارد.

10) لازم است مشمولین سهام عدالت که شخصا دارای یک حساب بانکی معتبر نیستند، با مراجعه به بانک ها یا موسسات مالی اعتباری عضو شبکه شتاب نسبت به افتتاح حساب اقدام کنند و کلیه مشمولینی که دارای حساب بانکی معتبر هستند شماره شبا بانکی خود را از طریق شعب، دستگاههای خودپرداز، تلفن بانک، اینترنت بانک و سایر ابزارها و امکانات بانکی دریافت و به سامانه اعلام نمایند.

 

1) ابتدا وارد سامانه به نشانی www.samanese.ir شوید . پس از مشاهد صفحه ذیل ( شکل 1) با کلیک روی کلید (ورود) به سامانه مشاهده صورتحساب سهام عدالت وارد شوید.

شکل 1

شما می توانید با کلیک روی لینک زیر آموزش کامل استفاده از سامانه سهام عدالت را مشاهده کنید.

لینک آموزش 

 

اما این صورتحساب شما چه معنی می دهد ؟

این صورتحساب نشان می دهد که دولت به شما یک میلیون تومان سهام عدالت اختصاص داده بود و سود این سهام تا کنون 5/320/000 ریال می باشد و اگر شما می خواهید مالکیت خود را بر تمام سهام عدالت اختصاصی تثبیت کنید می بایستی مبلغ 4/680/000 ریال به حساب دولت واریز کنید.

علت این مساله این است که طبق قانون از تاریخ واگذاری سهام عدلت در سال 1385 مبلغ ارزش سهام ( یک میلیون تومان) به مدت 10 سال می بایستی از محل سود سالانه آن سهام به حساب دولت واریز می شد.

اما شرکت هایی دولتی که سهام عدالت دارند در طول 10 سال نتوانستند پوشش یک میلیون تومان را از محل سود سالانه بدهند.

شرکت هایی که سهام عدالت دارند کدام شرکت ها هستند ؟

بیشتر شرکت هایی که سهام عدالت دارند در حوزه نفت و گاز می باشند. اسم بعضی از این شرکت ها عبارتنداز :

1- پالایشگاه نفت تهران با نماد شتران در بورس تهران 2- پالایش نفت بندرعباس با نماد شبندر در بورس تهران 3- پالایش نفت لاوان با نماد شاوان در بورس تهران 4- پالایشگاه اصفهان با نماد شپنا در بورس تهران 5- پالایشگاه شیراز با نماد شراز در بورس تهران 6- پالایشگاه تبریز با نماد شبریز در بورس تهران

در حوزه بانکی نیز سهام عدالت زیادی داریم که عبارتنداز :

1- پست بانک ایران با نماد وپست در بورس تهران 2- بانک تجارت با نماد وتجارت در بورس تهران 3- بانک ملت با نماد وبملت در بورس تهران 4- بانک صادرات ایران با نماد وبصادر در بورس تهران

در حوزه پتروشیمی نیز شرکت های زیر سهام عدالت دارند :

1- صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد فارس در بورس تهران 2- پتروشیمی جم با نماد جم در بورس تهران 3- پتروشیمی فجر با نماد بفجر در بورس تهران

اما در گروه فلزات :

1- فولاد مبارکه سپاهان با نماد فولاد در بورس تهران 2- ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ با نماد فملی در بورس تهران 3-

اما در خصوص سایر حوزه ها بعضی از شرکت های سهام عدالتی عبارتنداز :

1- گروه مپنا با نماد رمپنا در بورس تهران 2- مخابرات ایران با نماد اخابر در بورس تهران 3- کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با نماد حکشتی در بورس تهران 4- سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران با نماد وتوصا در بورس تهران 5- نیرو ترانس با نماد بنیرو در بورس تهران 5 – معدنی‌وصنعتی‌چادرملو با نماد کچاد در بورس تهران

آیا پرداخت پول باقی مانده به دولت درست است؟

دولت اعلام کرده است که صاحبان سهام عدالت می توانند مبلغ الباقی ارزش سهام تخصیص یافته را به حساب دولت واریز نمایند یا اینکه این مبلغ سالانه از سود سهام کسر خواهد شد.

حال کدام تصمیم بهتر است ؟

واقعیت این است که سود این سهام در مدت 10 سال به اندازه نصف ارزش آن بوده است. یعنی فکر کنید شما یک میلیون سرمایه گذاری کرده اید و بعد از 10 سال تنها به اندازه 50 درصد توانسته اید سود کسب کنید. یعنی برای هر سال 5 درصد سود.

این سود کم این شرکت ها نشان می دهد که واریز این مبلغ و سرمایه گذاری توجیه اقتصادی ندارد . اما اگر نقل و انتقال سهام عدالت در بورس میسر شود واریز این مبلغ نیز به ارزش این سهام در بورس تهران بستگی دارد.

چون هنوز مشخص نیست شما چقدر سهم و از کدام شرکت به شما اختصاص داده شده است. ممکن است سهمی که به شما اختصاص داده می شود با قیمتی پایین تر از یک میلیون تومان در بورس تهران خرید و فروش بشود.

اما اگر تعداد سهم مشخص می شد تصمیم بهتری می توانستید بگیرد. اما آنچه فعلا مشخص است واریز این مبلغ با توجه به کندی دولت و ابهام توجیه ندارد و بهترین گزینه انتظار برای کسر مبلغ الباقی از سود سهام می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.