تجارت آسان با دریافت مجوزهای الکترونیکی در گمرک

گمرک ایران اعلام کرد: مجوزهای ترخیص کالا کاملا الکترونیکی شده و این دستاورد علاوه بر کاهش زمان ترخیص کالا موجب پیشگیری از جعل و سوء استفاده از اسناد گمرکی شده و انقلابی در تجارت الکترونیک ایران به شمار می رود.

به گزارش ایبفون ارسال و دریافت مجوزهای لازم برای ترخیص کالا که شاید یکی از بزرگترین مشکلات تجار و بازرگانان بود با الکترونیکی شدن گمرک متحول شد. کلافی که این فرآیند کاغذی بر دست و پای بازرگانان بسته بود، با راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و در دل این روند باز شد و شیوه دریافت مجوزها تغییر کرد.

اگر تجار پیش از این زمان و هزینه زیادی برای این کار صرف می کردند، اما الکترونیکی شدن این فرآیند تحول دیگری در ترخیص کالا ایجاد کرد. از آنجایی که تجار برای ترخیص کالا ناچار بودند، در بیشترین میزان دریافت مجوز، مهر و امضای 22 سازمان همجوار گمرک را داشته باشند،نیروی انسانی،زمان وهزینه بسیاری رادر این راه صرف می کردند، مجوزهایی مانند استاندارد، ثبت سفارش، قرنطینه و … به صورت دستی بسیار زمان بر بود و اضافه بر این، امکان مدیریت و تایید صحت این مجوزها به شکل دستی کار آسانی به نظر نمی رسید.

تجار ناچار بودند برای دریافت هر مجوز به سازمان مربوطه مراجعه کرده و منتظر صدور آن شوند. همه این فرآیند عمدتا دستی انجام می شد. تعدد مجوزها هزینه هارا بالا برده و برای نمونه هر وارد کننده ناچار بود برای هر مجوز دریکی از سازمان های صادر کننده مجوز ، زمان قابل توجهی وقت بگذارد و این روند نه تنها در افزایش زمان ترخیص و و آسیب پذیر شدن کالا موثر بود، که نهایتا درقیمت کالا خودش را نشان می داد. عاملی که به طور غیر مستقیم توان رقابت را از کالای ایرانی می گرفت.

اخذ مجوز از سازمان هایی مانند ،سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور (در خصوص کالاهای مخابراتی)، سازمان استاندارد (در خصوص کالاهای مشمول استاندارد اجباری)، سازمان دامپزشکی کشور (در خصوص دام و خوراک دام)، سازمان غذا و دارو (در خصوص محصولات آرایشی، بهداشتی و دارویی)، اداره کل تجهیزات پزشکی (در خصوص تجهیزات پزشکی)و …برای تجار بسیار زمان بر بود و در برخی موارد پیش می آمد که ماهها زمان برای این فرآیندها صرف شود.

اما با الکترونیکی شدن مجوزها بسیاری از هزینه های پیگیری و مراجعه حضوری مکرر برای اخذ مجوز و مدارک کاغذی از سازمان های تخصصی کاهش پیدا کرده و علاوه بر این دقت و صحت انجام این فرآیندها به نوعی تضمین می شود. سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی مجوزهای مشخص را به صورت مستقیم و الکترونیک از سازمان های همجوار دریافت می کند؛ اقدامی که در روند ترخیص کالا تاثیرقابل توجهی گذاشته است. هم چنین این تاثیر به صورت سیستمی اعمال شده و از اعمال سلیقه کارشناسان و خطاهای انسانی جلوگیری به عمل می آید به طور مثال کالایی که نیاز به مجوز استاندارد دارد، تا زمان دریافت مجوز استاندارد کارشناس نمی تواند آن را تایید کند و سامانه اجازه ترخیص را صادر نخواهد کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.