تعیین ارزش کالاهای صادراتی از ابتدای دی‌ماه به گمرک محول شد

براساس تفاهم‌نامه همکاری بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت ایران، تعیین ارزش کالاهای صادراتی از ابتدای دی‌ماه سال‌جاری به گمرک محول شد.

به گزارش روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، به‌منظور تحقق اجرای ماده 16 قانون جدید امور گمرکی، تعیین ارزش گمرکی کالاهای صادراتی از ابتدای دی‌ماه سال‌جاری در دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت خواهد گرفت.
این تصمیم در جلسه هفته گذشته که در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، اتخاذ و برمبنای آن مقرر گردید از ابتدای دی‌ماه، جلسات کمیته ارزش‌گذاری کالاهای صادراتی تا تصویب آیین‌نامه قانون جدید امور گمرکی براساس همان ترکیب اعضای فعلی کمیته دایمی نرخ‌گذاری کالاهای صادراتی، موضوع ماده 33 قانون مقررات صادرات و واردات در گمرک ایران تشکیل شود.
همچنین مقرر شد، ارزش‌گذاری کالاهای صادراتی براساس سایت ارزش سازمان توسعه تجارت انجام شود و اولویت رسیدگی در این کمیته به ارزش کالاهای صادراتی با کالاهای فاقد ارزش باشد و از ابتدای دی‌ماه کلیه درخواست‌های تعیین ارزش کالاهای صادراتی از گمرکات اجرایی و صادرکنندگان به دفتر بررسی و تعیین ارزش ارسال تا براساس اولویت در کمیته مزبور مطرح و رسیدگی شود.
براساس ماده 16 قانون جدید امور گمرکی، ارزش گمرکی کالای صدوری، عبارت است از قیمت فروش کالا برای صدور به اضافه هزینه بیمه، باربری و حمل‌ونقل و سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا خروح از قلمرو گمرکی تعلق می‌گیرد و از روی سیاهه و اسناد تسلیمی صادرکننده تعیین می‌گردد. در صورت عدم ارائه اسناد و یا نامتناسب بودن ارزش اظهار شده به دلایل مستند، گمرک ارزش کالای صدوری را با استعلام از مراجع ذی‌ربط براساس قیمت عمده‌فروشی آن در بازار داخلی به اضافه هزینه‌هایی که تا خروج از قلمرو گمرکی به آن تعلق می‌گیرد، تعیین می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.