تقدیم تعرفه طلایی برای قاچاق بزرگ کولر گازی توسط وزارت صنعت

به گزارش ایبفون اهمال کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در تنظیم شماره تعرفه های گمرکی باعث ورود انبوهی از کالای قاچاق به کشور شده است. تعرفه ی طلایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت تقدیم قاچاقچیان کرده است.

کولرهای گازی اسپلیت شامل یک واحد داخلی و یک واحد خارجی می باشند. که این کولرها می بایستی تحت تعرفه 84151010 طبقه بندی شوند و تعرفه واردات آن 40 درصد می باشد.

اما اگر هر واحد داخلی و یا خارجی آن به صورت جداگانه اظهار شود ذیل تعرفه 84159010 طبقه بندی می شود. که تعرفه واردات آن 20 درصد می باشد.

همین امر باعث شده است تا قاچاقچیان بزرگ اقدام به واردات جداگانه واحدهای کولر اسپلیت نمایند و بعد در داخل کشور به صورت کالای کامل به فروش برسانند.

قاسم خورشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به کشف محموله قاچاقی کولر گازی (اسپیلت) در هفته گذشته اظهار داشت: این محموله در 5 انبار در شهر ری و یک انبار نیز در اشتهارد کرج کشف شد که به شکل قطعات منفصله، از گمرکات مختلف وارد کشور شده بود. مسئولان گمرک معتقدند تخلف گمرکی بر مبنای قاعده 2الف صورت گرفته است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد جزئیات این کشف بزرگ بیان داشت: اسپیلت‌ها با برند جنرال (HZ) بوده که حروف انگلیسی برگرفته از مالک و واردکننده آن دارد. این محصولات از چین وارد شده است.

وی با تأکید بر اینکه ارزش این محموله کشف شده 50 میلیارد تومان است، تصریح کرد: 30 هزار دستگاه اسپیلت کشف شده و واردات آن مربوط به نیمه دوم سال 95 است.

به گفته خورشیدی، قطعات به شکل منفصل داخل کشور آمده و در انبارها تبدیل به کالای نهایی شده است.

وی ادامه داد: سامانه‌ای تحت عنوان «سامانه جامع شناسایی کالاهای قاچاق» داریم که از مجموعه دیتاهای درون سامانه‌های مختلف تقاطع‌گیری می‌کند و مواردی که مظنون به انحراف است را مشخص می‌کند. وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی دسترسی به داده‌های این سامانه دارند و براساس کراس چک (بررسی تقاطعی) و تقاطع‌گیری محموله‌ها بررسی می‌شوند.

این مقام مسئول افزود: این محموله براساس داده‌های سامانه جامع امور گمرکی و سامانه انبارها بررسی و جمع‌بندی صورت گرفت. این قطعات از گمرکات متعدد و کارت‌های بازرگانی‌های مختلف (دائم و یک بار مصرف) وارد شده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد تعرفه واردات اسپیلت خاطرنشان کرد: قطعات یاد شده با پرداخت تعرفه 20 درصد وارد شده، اما اصل کالا تعرفه 40 درصدی دارد؛ یعنی نصف حقوق دولت پرداخت و به نوعی قانون را دور زدند.

خورشیدی در پاسخ به این سؤال که کشف اسپیلت‌ها قاچاق است، اظهار داشت: اینکه تخلف است، قطعی بوده، اما قاچاق بودن آن محل اختلاف است، مسئولان گمرک معتقدند این تخلف گمرکی بوده و قاچاق نیست. قاچاق کارکردش تضییع حقوق دولت و اخلال و ضربه به تولید و اشتغال داخلی است و از نظر ما قاچاق است، اکنون برخی برندهای خارجی در داخل تولید می‌شوند، اما وقتی این گونه باشد، بازار داخلی خراب می‌شود.

سوال اینجاست وقتی کالای کامل 40 درصدی است، واحدهای داخلی و خارجی کولر گازی اسپلیت به چه دلیل با حقوق ورودی 20 درصد تصویب شده است؟

قطعاتی که حتی برای سرهم کردن آن حتی به یک کارگر نیز نیاز نیست و کافیست دو واحد کنار هم به فروش برسند.


1 فکر می‌کنند “تقدیم تعرفه طلایی برای قاچاق بزرگ کولر گازی توسط وزارت صنعت

  1. Ehsan

    تمام این تعرفه ها بنفع عده ی خاصی تنوین می شود ، چگونه است که دوبی با تعرفه ۴ درصدی بر روی تمای کالا ها همچنان در حال رشد است. و ما با تعرفه های سنگین گمرکی همچنان چند ده از دوبی عقب هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.