رشد اقتصادی جهان سال آینده میلادی به 2.9 درصد خواهد رسید

به گزارش خبرگزاری فارس نشریه بزینس مانیتور اعلام کرد، سال 2012 میلادی دوران گذار اقتصادی جهان بوده و پیش‌بینی می‌شود، رشد اقتصادی جهان امسال به کمتر از 2.5 درصد برسد.

بر اساس این گزارش، بحران مالی و بدهی منطقه یورو و احتمال کاهش رشد اقتصادی چین مهمترین پرسش موجود در اقتصاد جهانی در سال 2013 میلادی خواهد بود.

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود، رشد اقتصادی کشورهای نو ظهور نیز در سال 2013 میلادی نسبت به سال 2011 با افزایش روبرو شود.

باوجود اجرای سیاست انبساطی پولی از سوی بانکهای مرکزی بزرگ، هنوز ریسک و خطرات زیادی اقتصاد جهان را در سال 2013 تهدید می‌کند.

ادامه بن بست مالی آمریکا یکی از بزرگترین خطراتی است که رشد اقتصادی این کشور و جهان را تهدید می‌کند.

به اعتقاد کارشناسان بیزینس مانیتور، جنگ ارزی قدرتهای بزرگ اقتصادی به شدت ثبات و آرامش بازارهای بین‌المللی را تهدید می‌کند.

بی شک همه کشورهای جهان نمی‌توانند به طور همزمان ارزش پول ملی خود را کاهش دهند، هر چند آمریکا توانسته است، طی ماههای گذشته با کاهش ارزش دلار میزان صادرات خود را افزایش داده و کسری تجاری را کاهش دهد.

این مساله به قیمت کاهش قدرت رقابت کشورهای دیگر و افت صادرات این کشورها تمام شده است.

گر چه شرایط اقتصادی منطقه یورو طبعا باید موجب کاهش ارزش یورو در برابر دلار شود، ولی اجرای سیاستهای انبساطی پولی از سوی فدرال رزرو آمریکا موجب شده است، تا ارزش یورو در برابر دلار افزایش یابد.

این مساله تاثیر منفی بر عملکرد ارزهای مختلف کشورهای در حال توسعه و نو ظهور و تراز تجاری این کشورها داشته است.

به اعتقاد نشریه بیزینس مانیتور، برگزاری دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز در ایتالیا و آلمان در سال 2013 میلادی می‌تواند وضعیت اقتصادی منطقه یورو را به طور کلی تغییر دهد.

در حالی که سه سال از آغاز بحران مالی و بدهی منطقه یورو گذشته است، هنوز رهبران اروپایی به توافق نهایی برای پایان دادن به این بحران دست پیدا نکرده‌اند.

یکی از نگران کننده‌ترین تحولات اقتصاد جهانی در ماههای اخیر کاهش شدید رشد مبادلات تجاری بوده است.

پیش بینی می‌شود، میزان صادرات جهان در سال 2012 میلادی با رشد اندک 0.8 درصدی روبرو شده باشد.

این رقم در سالهای 2010 و 2013 میلادی به بیش از 17.5 درصد رسیده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.