رونق قاچاق روغن نباتی

به گزارش ایبفون، حسین نیکخواه عضو انجمن صنایع  روغن نباتی اظهار کرد: قطع صادرات باعث رونق گرفتن قاچاق روغن شده و در حال حاضر حجم قاچاق روغن چندین برابر رقمی است که می‌توانستیم به صورت قانونی صادر کنیم، در حالی که دولت می‌توانست با وضع عوارض بر صادرات، این بخش را مدیریت کند.

وی در ادامه با اشاره به زمان بر بودن واردات مواد اولیه صنایع روغن نباتی به کشور، گفت: قبلاً طی مراحل اداری این کار حدود یک هفته تا ۱۰ روز زمان می‌برد ولی حالا این مدت به ۲ ماه رسیده است.

وی با بیان اینکه رساندن ارز از طریق بانک عامل به شرکت تامین کننده مواد اولیه با مشکل روبرو است،‌گفت: مذاکره با شرکت‌های خارجی تامین کننده روغن با سختی صورت می‌گیرد و مجبور شدیم از طریق شرکت‌های واسطه در این بخش اقدام کنیم.

به گفته نیکخواه، هزینه‌های تامین روغن خام افزایش یافته و این در حالی است که سهم روغن خام در قیمت تمام شده تولید روغن نباتی بیش از ۹۰ درصد است.

وی همچنین با بیان اینکه تعزیرات مانع از تعدیل قیمت روغن نباتی شده است، گفت:‌ بعد از سه سال ثبات قیمت روغن، سال گذشته دو مرحله افزایش قیمت گرفتیم ولی پس از آن، دیگر امکان تغییر قیمت را نداشته‌ایم در حالی که قیمت نهاده‌های تولید به شدت افزایش یافته است.

وی توضیح داد:‌ میانگین قیمت هر کیلو روغن خام در کشور دی ماه امسال ۳۴۰۰ تومان بود ولی در حال حاضر این رقم به ۴۷۰۰ تومن رسیده است و صنعت روغن نباتی در حال وارد شدن به حاشیه زیان است که اگر به زودی افزایش قیمت محصولات را نداشته باشد، شاهد آشفتگی در بازار خواهیم بود.

نیکخواه همچنین از توقف تولید روغن نباتی در حلب‌های ۱۶ کیلویی مورد استفاده در صنف و صنعت توسط شرکت‌های بزرگ تولید کننده این محصول خبر داد و گفت: در تولید برخی احجام روغن نباتی خانوار نیز زیان‌ده هستیم که از مدار تولید خارج خواهند شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.