ریسک و سود سرمایه گذاری در بورس تهران بخش اول

همچنان که اقتصاد ایران که بیشتر دولتی است از فساد و عدم شفافیت رنج می برد بورس تهران نیز به چنین معضلی دچار شده است.

به گزارش ایبفون بر خلاف دیگر کشورها ، سرمایه های ایران به جای تزریق به بورس سر از بانک ها در می آورد. بانک هایی که سود تضمین شده را به صاحبان سرمایه پرداخت می کنند. که این میزان سود در دولت روحانی رشد قابل توجهی یافت.

اما با وجود این سود وسوسه کننده ، آنهایی که شناخت دقیق تری به بورس دارند سودهای بانکی را یک سود برای ترسوها و بسیار کوچ می دانند که البته این نگاه از یک جهاتی درست می باشد.

چون آنها در همین بورس تهران سودهای کلانی به دست آورده اند و سرمایه ی خود را به 10 تا 20 برابر افزایش داده اند.

به طور مثال شما سهم سایپا آذین  را در نظر بگیرد.

این سهم از سال 91 از قیمت 35 تومان به قیمت 740 تومان در سال 94 صعود کرد. یعنی رشدی 21 برابر در عرض 3 سال ! .

حال شما در کدام سرمایه گذاری می توانید چنین سود سرشاری را داشته باشید؟ نصویر زیر نوسانان قیمت خاذین (سایپا آذین) را نشان می دهد. این نوسانات و قیمت ها با در نظر گرفته افزایش سرمایه شرکت می باشد.

اما همانطور که می بینید این سهم همچنان که یک افزایش خیره کننده را شاهد بوده است سقوط قابل توجهی را تنها در عرض چند ماه تجربه کرده است و هم اکنون این سهم با قیمت 96-98 تومان معامله می شود.

یا سهم پرجنجال شرکت کنتورسازی ایران که به عنوان یکی از فسادهای شرکت های بورسی شناخته می شود  و رقتار شبه برانگیر سازمان بورس تهران در خصوص قبول صورت های مالی این شرکت.

این سهم که در تاریخ بهمن 93 هقتصد تومان معامله می شد در دی ماه سال 94 با قیمت 2 هزار تومان بسته می شود بعد از یک ماه به لطف سودهای کاغذی که به ازای هر سهم سالیانه 2500 تومان اعلام می شود با قیمت 7500 تومان بازگشایی می شود.

اما کم کم ابرها کنار می روند و مشخص می شود یک فساد گسترده رخ داده است. به طوریکه سازمان بورس از این شرکت به علت ارسال گزارش های خلاف به قوه قضائیه شکایت می کند. ( منبع)

بدین ترتیب نماد این شرکت در تاریخ 15 فروردین سال 95 بسته می شود . هنوز بعد از 14 ماه بسته بودن این نماد در بورس ادامه داد و بعید است باز شدن این نماد به این زودی ها اتفاق بیفتد.

اما سوال اینجاست ؟

کسانی که یک ماهه سرمایه های آنها 4 برابر شد چه کسانی هستند و کسانی که بدون شناخت سهم باد کرده را با قیمت های نجومی 8 هزار تومان خریدند چه کسانی هستند؟

بعید نیست بعد از چند سال بلوکه شدن پول خریداران سهام این شرکت علاوه بر خواب سرمایه چند ساله، سهم با قیمت 1000 تومان باز شود و بعد از چند سال خریداران سهم به یک هشتم سرمایه خود برسند.

سوال مهمتر اینکه چطور سازمان بورس به همین راحتی صورت مالی این شرکت را قبول کرد؟ آن هم در زمانی که بورس در اوج خرید  به خاطر تصویب برجام بود و جو بورس بسیار مثبت برای خرید بود؟

بدون شک اگر همین سهم در وضعیت رکود کنونی بورس بازگشایی می شد به هیچ عنوان خریداران پای خود را در چنین مهلکه ی بزرگی نمی گذاشتند و هوشیاری بیشتری داشتند.

مثال های فوق تنها گوشه ای از وضعیت سرمایه گذاری در بورس تهران می باشد. با گزارش های ما در آینده همراه باشید.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.