سیمان ایران به بازار کویته و دیگر بخش‌های ایالت بلوچستان پاکستان با قیمتی پایین‌تر از قیمت سیمان داخلی این کشور راه یافته است

با وجود ن

با وجود نگرانی تولیدکنندگان پاکستانی
سیمان ارزان ایران بازار پاکستان را تصرف می‌کند

خبرگزاری فارس: درحالی‌که تولیدکنندگان سیمان پاکستان به شدت در مورد نفوذ سیمان ایران در بازارهای این کشور ابراز نگرانی می‌کنند، سیمان ایران با قیمتی پایین‌تر از سیمان این کشور در کویته و بلوچستان پاکستان به فروش می‌رسد.

خبرگزاری فارس: سیمان ارزان ایران بازار پاکستان را تصرف می‌کند

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس روزنامه پاکستانی داون در گزارشی نوشت: سیمان ایران به بازار کویته و دیگر بخش‌های ایالت بلوچستان پاکستان از طریق کانالهای غیررسمی با قیمتی پایین‌تر از قیمت سیمان داخلی این کشور راه یافته است و این سبب بروز نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان داخلی این کشور شده است.

بر اساس این گزارش، یک تولیدکننده سیمان گفت: سیمان «خاش» ایران در کویته به ازای هر 50 کیلو 400 تا 430 روپیه، در گوادر 350 تا 380 روپیه، در خضدار 330 روپیه و در تربت 345 روپیه فروخته می‌شود درحالی‌که قیمت هر کیسه سیمان محلی در پنجاب برابر با 460 روپیه و در بلوچستان 445 تا 460 و در سند برابر با 445 تا 450 روپیه است.

وی افزود: قاچاق سیمان قاچاق ایران به پاکستان از هفته نخست نوامبر آغاز شده است و در 28 نوامبر، 4 کامیون با ظرفیت 200 تن سیمان از مرز تفنان به بلوچستان وارد شدند.

وی با توضیح اینکه روزانه بیش از 100 تن سیمان ایران به پاکستان وارد می‌شود، گفت:هیچ مالیات، تعرفه و عوارضی از این محموله‌ها دریافت نمی‌شود در حالی‌که صنایع داخلی به ازای هر تن 1500 روپیه مالیات فروش می‌پردازند.

عزیر منصور شیخ رئیس انجمن تولیدکنندگان سیمان پاکستان گفت: اعضای ما درحال بررسی کیفیت سیمان ایران هستند.

وی افزود: این انجمن موضوع را با دولت مطرح و پیشنهاد خواهد کرد تا به منظور حمایت از صنایع محلی بر واردات سیمان تعرفه وضع شود.

یک تولیدکننده دیگر سیمان گفت: مواد مصرفی مورد استفاده در ساخت سیمان و حتی محصولات نفتی در ایران ارزان‌تر است.

وی مدعی شد: کیفیت سیمان ایران پایین‌تر از سیمان تولیدی پاکستان است و این مسئله می‌تواند پروژه‌های ساخت و ساز در پاکستان را با تهدید مواجه کند

بر اساس این گزارش، پاکستان سالانه 9 میلیون تن سیمان صادر می‌کند که 50 درصد این میزان صادرات به  بازارهای افغانستان و عراق ارسال می‌شود. در حال حاضر، ایران ظرفیت تولید 66 میلیون تن سیمان را دارد اما طی ماه‌های اخیر مصرف سیمان در ایران به نصف کاهش یافته است.

پیش از این روزنامه نیشن پاکستان از کاهش 10 درصدی صادرات سیمان پاکستان به افغانستان و نگرانی تولید‌کنندگان پاکستانی خبر داده بود. علت این کاهش حجم صادرات، دسترسی به سیمان ارزان قیمت تولید ایران عنوان شده بود.

به گزارش فارس، فعالان صنعت سیمان پاکستان، ادامه بحران انرژی و بالا بودن قیمت سوخت در این کشور را موجب خارج شدن سیمان تولید پاکستان از دور رقابت با سیمان ایران در بازار افغانستان می‌دانند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.