معطلی محموله‌های روغن در گمرک

به گزارش ایبفون،حسین نیکخواه عضو انجمن صنایع روغن نباتی، با اشاره به شکل گیری بازار سیاه روغن نباتی، گفت: کارخانه‌های روغن نباتی برای ادامه تولید نیازمند افزایش ۲۰ درصدی قیمت محصولاتشان هستند.

وی با بیان اینکه تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه صنعت روغن نباتی با چالش جدی روبرو شده است،‌ افزود: بعد از محدودیت‌هایی که برای تامین یورو وجود داشت، خریدهایمان را از طریق روبل انجام می‌دادیم که حالا اختصاص روبل به شدت محدود شده و در نتیجه تامین روغن از حوزه روسیه نیز انجام نمی‌شود.

عضو انجمن صنایع  روغن نباتی تصریح کرد: مسئولان دولتی می‌گویند که تا ۶ درصد هزینه تبادل یورو را می‌پردازیم، اما عملاً یورویی برای تخصیص وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به معطل ماندن محموله‌های صادراتی روغن نباتی در گمرک گفت: صادرات روغن نباتی از مرداد امسال به یک باره ممنوع و بخشی از روغن صادراتی در گمرکات کشور دپو شد.

نیکخواه ادامه داد: در حال حاضر نیز این روغن‌ها در فضای باز در گمرکات معطل مانده و علی رغم نامه‌نگاری‌های مختلف با وزارت صنعت، این مشکل هنوز برطرف نشده است.

به گفته وی، پروانه بهداشت صادر شده برای این محموله‌های روغن نباتی مختص صادرات است و امکان توزیع این محصولات در داخل وجود ندارد. در این شرایط باقی ماندن روغن‌ها در گمرک علاوه بر اینکه باعث قدیمی شدن این محصولات می‌شود، عاملی برای عدم حفظ بازارهای صادراتی نیز خواهد بود


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.