چرا حجم کاری ترخیص کاران در گمرکات کم شده ؟

به گزارش ایبفون اگر نگاهی به آمار صادرات و واردات کشور در طی چند سال اخیر نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که حجم واردات و صادرات ایران در هر دو بخش افزایش یافته است که البته سرعت رشد صادرات نسبت به واردات زیادتر بوده است.

اما این سوال پیش می آید چرا با افزایش آمار تجارت خارجی ایران حجم کاری ترخیص کاران و درآمدهای آنها کاهش یافته است ؟

علت این مساله ریشه در دو عامل دارد که عبارتنداز :

1- افزایش نیروی انسانی شاغل در این بخش و یا جویای اشتغال در این بخش

2- دولتی بودن سهم عمده افزایش تجارت خارجی

بررسی عامل اول :

در زمان گذشته به علت عدم رسانه های اطلاع رسانی و یا عدم دسترسی مردم به اطلاعات، کارهای ترخیص توسط افراد خاص که قدرت دریافت اطلاعات را از منابع داشتند صورت می گرفت . اما با گسترش رسانه ها در زندگی و اقتصاد مردم افراد جدیدی نیز توانستند به اطلاعات لازم برای ترخیص دست یابند و وارد این کار شوند که البته باعث رقابت بین این افراد و ارائه خدمات بهتری به صاحبان کالا شد .

جاذبه های درآمدی شغل ترخیص کاری،  بدنه قشر تحصیل کرده را نیز به سوی خودش جلب کرد تا این هم اکنون حذابیت ورود به این شغل کم شده است. در آخرین رویداد در سال 95 هزار نفر دیگر نیز به تعداد کارگزاران گمرکی اضافه شد.

برگزاری آزمون کارگزاری گمرک سال 95

با توجه به رکود اقتصادی و رشد بسیار کم تجارت خارجی ایران پیش بینی می شود جدابیت های این شغل بازهم روند کاهشی داشته باشد.

بررسی عامل دوم :

بین دو عامل فوق گزینه دوم سهم به مراتب بیشتری دارد . نزدیک به 54 درصد (53.24%) صادرات غیر نفتی ایران مربوط به صنایع پتروشیمی و میعانات گازی و گاز طبیعی می باشد که همه این صادرات مربوط به بخش دولتی است که بیشتر این صادرات در مناطق ویژه پتروشیمی و توسط کارمندان آن شرکت ها انجام می شود. یعنی بیشترین رشد صادرات مربوط به بخش های صنایع مرتبط با نفت و گاز بوده است که دولتی هستند و ما در بخش خصوصی حتی در بعضی موارد مثل پسته و فرش با کاهش چشمگیر صادرات مواجه بوده ایم.

آمار زیر نشان می دهد صادرات ایران در سال 95 در بخش سایر کالاها با کاهش 4 درصدی در ارزش و کاهش 8 درصدی در وزن نسبت به سال 94 روبرو بوده است و این در حالی است که به خاطر افزایش قیمت دلار و رفع تحریم ها می بایستی جاذبه های صادرات افزایش می یافت. 

اگر نگاهی به لیست صادرات سایر اقلام نیز بکنیم خواهیم دید که صادرات مواد معدنی مثل سنگ آهن و فلزات در رتبه های بالای جدول قرار دارد که این صنایع نیز در دست دولت و شرکت های شبه دولتی می باشد که کارمند برای ترخیص معرفی می کنند.

در واردات نیز عمده کالاهای وارداتی ایران غلات، دانه های روغنی، فلزات، مواد شیمایی و خودرو می باشد که بیشتر توسط بازرگانی دولتی ایران و یا افراد خاص و ترخیص کاران مرتبط با آنها ترخیص می شود. همچنین بیشتر عمده کالاهای وارداتی صنایع بزرگ ایران نیز با توجه به اینکه دولتی می باشند توسط کارمندان آن صنایع ترخیص می شود و بدین ترتیب تنها کارهای ترخیص شرکتهای کوچک و بازار به کارگزاران گمرکی و ترخیص کاران اختصاص می یابد.

 

 


7 فکر می‌کنند “چرا حجم کاری ترخیص کاران در گمرکات کم شده ؟

 1. ناشناس

  راهکار؟؟؟؟!!!!!! خوووب مشخصه برادر من…. فقط و فقط خصوصی سازی واقعی واقعی واقعی نه اینکه بدن دست ارگانهای دولتی یا شبه دولتی مثل سپاه بعد بگن خصوصی سازی شد

 2. مسعود

  با سلام
  شما اطلاعی درباره نتیجه اصلاح ماده 190 و تبصره اون ندارید؟

 3. IBfon.org نویسنده

  تا وقتی در روزنامه رسمی منتشر نشود مبنای رسمی اجرایی پیدا نمی کند. تغییرات قطعی است.

 4. کیوان

  سلام
  واقها خیلی سخته منی که ده تا دوازده سال از عمرم رو در این راه گذاشتم و جزء این حرفه کاری دیگه ای بلد نیستم الانه با این سیاست غلط دولت جواب زن وبچه هامو چی باید بدم این همه نیرو داخل اسکله بابت این رویه غلط epl بیکار شدند حدودا شاید شش هفت هزار نفر در این حرفه شغلشون رو از دست دادن

 5. ابراهیم خانی

  به نظر میرسه این قضیه نیاز به به یک ساز کار جدید داره .
  اول اینکه از فعالیت افراد فاقد کارت درگمرک جلو گیری اساسی بشه .
  دوم شرکت های دولتی در قالب خصوصی سازی و برون سپاری مکلف به همکاری با کارگزارن گمرکی شوند.
  همانند وازارت دادگستری و قوه قضاییه کاری های تخصصی و فنی بسوی کارگزاران سوق داده شوند.
  همانطوریکه همه میدانیم کارگزاری فقط تنظیم اظهار نامه نیست و یک کارگزار میتواند تعدادی زیادی ترخیصکار را مدیریت نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.